Spárovací hmoty | ARDEX

Jak zajistit, aby byly spáry funkční i estetické na pohled?

06.08.2019

Vybrali jste a nakoupili obklady. Možná už je máte i nalepené. Zamysleli jste se ale před lepením nad šířkou spár? A proč je vlastně nutné je vytvářet, když si tím přiděláváte práci navíc? 

Malé změny rozměrů jsou přirozené

Všechny materiály podléhají vnějším vlivům, mohou se roztahovat nebo smršťovat. S tímto faktem musíte počítat jak v případě obkladů v koupelně či na záchodě, tak v případě venkovní dlažby. Právě to je důvod, proč je třeba dodržovat aspoň 0,5 mm široký odstup mezi jednotlivými dlaždičkami. Pokud budete obkládat velké plochy, čekají vás navíc ještě dilatační spáry. 

Hloubka spár je jasně daná tloušťkou použitého obkladového materiálu. Šířku spár byste měli  přizpůsobit velikost dlaždic i obkládané plochy. Pokud obkládáte koupelnu a nechcete použít malou mozaiku, bude se šířka spáry pohybovat mezi 2-5mm. Velké dlaždice pak mohou mít mezi sebou spáry i 10 mm široké. 

Pečlivost se vyplácí

Při lepení obkladového materiálu se vám může stát, že se lepidlo dostane i do plánovaných spár. Budete ho muset pečlivě odstranit, jinak hrozí, že budete mít spáry nestejnoměrně zbarvené. Pak už si můžete připravit vybranou spárovací hmotu. V současné době se nemusíte vázat jen na jeden typ v šedé barvě. Odstínů je mnoho, i když většinou vítězí bílá na světlejší povrchy a šedá nebo nějaká jiná tmavší barva na podlahy. 

Dále pak zvažte, zda potřebujete spárovací hmotu flexibilní, rychleschnoucí, nebo vám bude stačit některá ze základní řady. Vybranou hmotu rozmíchejte a můžete začít nanášet gumovou stěrkou v šikmém směru k obkladu. Při nanášení počítejte s poměrně velkým zašpiněním dlaždic, ty pak ale stačí utřít navlhčenou houbičkou. I samotné spáry je třeba po prvním zaschnutí uhladit, ideálně také vlhkou houbičkou. Dělejte to opatrně, abyste si spárovací hmotu omylem nevydrolili. Po zaschnutí už zbývá kachličky jen vyleštit. 

Podívejte se na produkty v kategorii Spárovací hmoty a silikony.