Víte, že ochranu proti vlhkosti byste měli zvažovat nejen v exteriérech vystavených dešti nebo v bazénech? Hydroizolace pod dlažby a obklady slouží zejména k ochraně podkladu, který pak nenavlhne. Zamezíte jak výskytu plísní, i takovým nepříjemnostem, jako je praskání nebo odlupování dlaždiček. Jak na to?
Izolace i obklady exteriéru v jednom dni? Jde to!
Když máte v plánu pokládání dlažby nebo si chcete pořídit bazén, určitě sáhněte po hydroizolační stěrce s co nejkratší dobou proschnutí. K čemu by vám byla stěrka, kterou musíte po aplikaci chránit několik hodin před deštěm?
Ideálním materiálem je izolace Ardex 8+9. Nepotřebuje žádný penetrační nátěr a už za hodinu je odolná proti dešti. Když počkáte ještě další půl hodiny, můžete rovnou začít s lepením obkladů. Velkou výhodou Ardex 8+9 je i libovolně volitelná konzistence.
Při hydroizolaci bazénů zvažte zejména fakt, že od napuštění bude na obklady po celou dobu působit poměrně velký tlak vody. Budete tedy potřebovat izolaci, která v těchto podmínkách nebude degradovat. Jedním z vhodných výrobků je Ardex S7 Plus. Díky unikátní technologii Mikrotech obsahuje mikrovlákna, která celý nátěr zpevní a vy se nemusíte bát nežádoucích deformací.
I koupelny si zaslouží kvalitní hydroizolaci
Často se setkáváme s názorem, že interiérové prostory jsou chráněné už samotnými obklady a není třeba použít hydroizolační vrstvu. Nepodlehněte touze zdánlivě ušetřit. Pokud zvolíte nekvalitní hydroizolaci, nebo ji dokonce vynecháte, necháváte dveře otevřené plísním, které se rozšíří i v mikrospárách pod kachličkami. Vlhkost taky může způsobit praskání a odlepování obkladového materiálu.
Pro hydroizolaci koupelen se hodí jednosložková izolace typu Ardex S1K. Pracovat s ní zvládne každý, prodává se už namíchaná a navíc nemusíte povrch penetrovat.
Ať budete pracovat v interiéru nebo exteriéru, nezapomeňte na použití těsnicích pásek v místech, kde dochází ke styku stěn, nebo stěn a podlahy. Jsou buď samolepicí nebo se zapracovávají v prvním pracovním kroku přímo do hydroizolace.(jako např. ARDEX SK 12)
Těsnící pásky eliminují největší pohyby a zajišťují vodotěsnost ve spojích, které se budou „hýbat“ po celou dobu životnosti stavby.
Zohledněte materiál podkladu
Podklady z cementových a vápenocementových materiálů nemusíte nijak speciálně připravovat. Důležité je pouze to, aby byl podklad pevný, nesprašoval a byl bez trhlin. POZOR ale u sádrových podlah (tzv.anhydritů) a sádrových omítek. Ty napřed ošetřete penetrací, aby bylo zamezeno přímému kontakty čerstvé cementové hmoty a sádry, kde vzniká nežádoucí chemická reakce vedoucí k poškození (změknutí) povrchu materiálu s obsahem sádry